Anasayfa Üyelerimiz Derneğimiz Basın - Yayın Faaliyetler ResimGalerisi İrtibat
ENGLISH
HASAT DERGİSİ
 
 
HAL FİYATLARI
Günlük Hal Fiyatlarını görmek için tıklayınız...
 
 
ÜYE GİRİŞ
Kull. Adı
Şifre
 
Üye Ol    -   Şifremi Unuttum
 
 
DUYURULAR
 
 
 
GALERİDEN SEÇMELER
İMESKOM
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
GÜNLÜK GAETELER

LÜTFEN BİR GAZETE SEÇİNİZ.

 
 
 
FAYDALI LİNKLER
8 VALİLİKLER (69)
8 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE (18)
8 HAVA YOLU (5)
8 BANKALAR (36)
8 FAYDALI LİNKLER (20)
8 DOST SİTELER (8)
8 GAZETELER (45)
 
 
 
DÖVİZ KURU
 
 
 
SİTE SAYAÇ
Sayac
Bugün 225
Toplam 861318
Üye Sayısı 482
Bugün Üye Olan 0
 
 
1998 2005 YILLARI ARASI CALISMALAR
31-08-2009 - 14:14

 

Değerli Üyelerimize;

 

İstanbul Meyve-Sebze Komisyoncu ve Tüccarlar Derneği Yönetim Kurulu olarak 1998–2005 yılları arasında yapmış olduğumuz faaliyetlerle ilgili çalış­malarımızı, siz değerli üyelerimizin görüş ve kararlarına sunarken birlikte elde ettiğimiz başarılar, eksik bıraktığımız veya kısa sürede el atamadığımız sorunların da bir muhasebesini yapma olanağı buluyoruz.

Göreve başlarken bizden önceki çok değerli hizmetleri olan Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. 1961 yılından bugüne kadar hiçbir yönetimin başaramadığı hizmetleri ben ve yönetim kurulu üyelerimle birlikte başardık. Gerek kendi üyelerimiz gerekse Türkiye Genelindeki Hal camiasına İMESKOM’ UN çok büyük katkıları olmuştur. En son çıkarılan Haller Yasası ile birlikte sebze ve meyvedeki KDV oranının %8'den %1'lere düşürülmesini İMESKOM’ UN başarısı olarak kabul etmek gereklidir.

Topkapı Bostan Halinin Bayrampaşa'ya taşınmasından sonra Merkez Halin oluşumu, gerek Türkiye'de gerekse Dünyada en büyük Hal oluşumunu meydana getirmektedir. Bayrampaşa Meyve ve Sebze Hali 571 yazıhanesi ile, 11 bin çalışan insanı, günde ortalama olarak 1.000 ile 5.000 esnafın ve benzeri kişilerin alışveriş yaptığı bir ticaret merkezidir. Topkapı Bostan Halinin Bayrampaşa'ya taşınmasından sonra esnafımızın elektrik, su, telefon ve sosyal tesislerine ihtiyaç duyulmakta idi. Trafik sorununun da insanların rahatça girebilmesi için, Halin 3 tarafında yolların açılmasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haller Müdürlüğü ile birlikte sağlamış olduk. Elektrik kesintilerinden meydana gelen arızalardan dolayı 6 adet jeneratör alınıp, esnafımızın hizmetine sokulmuştur. Üyelerimizin, hal esnafının ve benzeri kuruluşların Hallere girişlerinde giriş ücreti ödemeden, İMESKOM’ UN başarılı çalışmaları neticesinde binek otolarından giriş ücreti kaldırılmıştır.

Üyelerimizin ve vatandaşlarımızın ATIŞALANI ve Hal arasından otoban üst geçitinin yapılması İMESKOM’ UN başarılı çalışması neticesinde olmuştur. Merkez Halde bulunan üyelerimizin dâhili ve harici telefon sorunları tümüyle halledilmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı bulunan Hallerimiz 2001 yılı sonuna kadar temizlik sorunu yaşamakta idi. 2001 yılından sonra İMESKOM derneğinin girişimleri ile temizlik sorunu özel firmalara verdirerek temizlik sorununu tümüyle ortadan kaldırmış bulunmaktayız.

İMESKOM Derneğinin başarılı çalışmaları neticesinde 2002 yılında çıkarılan Medeni Kanunun 96. maddesini değiştirme girişiminde bulunarak, Türkiye genelindeki Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneğini bir araya getirerek, Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncular Federasyonu kurduk. Hayırlı ve uğurlu olsun. İMESKOM Derneğinin Hal içindeki hırsızlık, kapkaç, gasp ve yaralama ile ilgili sorunları gündeme getirerek insanların rahatça alışveriş yapabilmeleri için İMESKOM Derneğine ait 1 adet anonslu Ford Minibüs araç alınmıştır. Bununla yeterli kalmayıp Merkez Halde esnaflar arasında 15 kişilik gece güvenlik görevlisi tutularak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi güvenlik görevlilerine yardım etmekteler. Merkez Halde bulunan Polis Karakolunun kalkması ile birlikte güvenlik sorunu yaşanmaktadır. Bayrampaşa Kaymakamlığınca Hal girişlerinde ve hal içerisinde sabit kontrol noktası kurdurarak insanlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamaya çalışılmaktadır.

Tarım ülkesi olan ülkemizin Tarım Politikasının çıkartılarak mutlaka uygu­lanmalıdır. Üreticisini, köylüsünü, çiftçisini mutlaka teşvik ederek Tarım Bakanlığınca bölgelere sürekli uzman gönderilerek üreticilere seminer ve konferanslar vererek, ekicilere tarım alanlarına hangi mahsulün ekileceğini yılda kaç ton sebze ve meyve yetiştireceğini, pazarlamayı hangi ülkelere yapacağını önceden belirlemeli, bununla ilgili Bakanlığın ön çalışma yapması gerekmektedir. İhracat ve iç piyasada sebze ve meyve miktarının devletçe belirlenerek Tarım Politikasında belirtilmelidir. Tarım ülkesi olan ülkemizin sebze ve meyvenin kayıt dışında olan miktarı %70'dir. 552 sayılı KHK’ de mutlaka uygulanmalı Kayıt dışı Ekonomi kayıt altına alınmalıdır. İstanbul'a giren sebze ve meyve miktarının %30'u Hallere girmektedir. Bunun %70'i kayıt dışı satılmaktadır. İMESKOM Derneğinin korsanlarla mücadele yapılarak Hal Hakem Kurulunun ayda 3 kez toplantı yaptırarak korsanlarla ilgili raporlar hazırlanmaktadır. 552 sayılı KHK’ de Hal Zabıtasının kurulması gerekirken bugüne kadar kurulmayışı yetkililerin eksikliğinden meydana gelmiştir. İMESKOM Derneği Kartal Taşocakları Mevkiinde bulunan Korsan Akvaryum Halini yıktırarak Kadıköy'de bulunan Kadıköy Halinin içine taşıtılmıştır. Bununla beraber Kadıköy Hali yazıhane sayısı 193 olmuştur. Anadolu yakasında bulunan Sultanbeyli Korsan Hali ile Avrupa yakasında bulunan Mega Center adı altında bulunan soğan-patates korsan işyerinin ve ayrıca Bahçelievler, Yenibosna bölgesinde bulunan korsan işyerinin yık­tırılarak resmi kayıtlar altına alınacaktır. Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması için İMESKOM Derneğinin sebze ve meyvedeki KDV oranlarını %1'e indirilerek Büyükşehir Belediyesine ödenen %5'lik rüsum, %2'ye indiril­erek kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması ile birlikte büyük çaba har­camıştır. İMESKOM Derneğinin İstanbul'da bulunan kimsesiz insanlara, vakıflara, özürlülere gereken yardımı yapmakta olup aynı hareketi de Türkiye genelinde depremde zarar gören insanlara ve benzeri kuruluşlara yardımlar edilmiştir. Bu yardımlar devam edecektir. Hal esnafının temiz ve rahatça ibadetini yapabilmesi için camii Dernek Başkanı ile birlikte camii, hamam, sauna ve benzen sosyal tesislerimiz hizmete sokulmuştur. Buna benzer hizmetlerin yapımı devam edecektir. Türkiye'nin ve dünyanın en büyük sebze meyve halinin İstanbul Bayrampaşa semtinde bulunması ülkemiz için gurur vericidir. Bayrampaşa sebze ve meyve hali İstanbul halkına hizmet vermektedir. Ayrıca Trakya Bölgesinde oturan insan­larımızın sebze ve meyve ihtiyacını karşılamaktadır. Balkan ülkeleri başta olmak üzere Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Ukrayna gibi ülkelerin sebze ve meyve ihtiyaçlarının bir kısmını Bayrampaşa sebze ve meyve hali karşılamaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haller Müdürlüğü ile birlikte sosyal tesislerin tamamı tamir, boya ve badana yapılmaktadır. Yapılan hizmetlerimiz şunlardır.

YAPILAN HİZMETLER

1) Hallerde bulunan insanların can güvenliği için özel güvenliğin kurulması

2)  Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması için sebze ve meyvelerdeki %8 KDV'nin %1 indirilmesi,

3) Elektrik kesintilerin önlenmesi amacı ile halimize ek jeneratörlerin kurul­ması

4) Halkımızın sağlıklı sebze ve meyve yiyebilmesi için analiz ve laboratu­arın kurulması

5) Halde bulunan iş yerlerinin daha güzel ve sağlıklı görünmesi için boya, badana ve tadilatların yapılması

6)  İstanbul Ticaret Odası'nda bulunan 18 no lu patates ve kuru soğan meslek komitesinin iptal edilmesi

7) Türkiye Sebze Meyve Komisyoncular Federasyonu Kurulması

8) Haldeki işyerlerimizin kapatılmasına neden olan, maliye denetim ele­manlarının esnaflarımız hakkında denetimlerde ve yollarda tuttukları tutanakların ve iş kapamalarının kaldırılması,

9)  İMESKOM için bir adet anonslu minibüs alımı, yani dernek binasının yapılması, dernek adına lokal kurulması İMESKOM derneğine ait yıkama ve yağlama istasyonu kurulması

10)  Halde bulunan işyerlerinin can güvenliğinin korunması, yabancıların işyerlerine rahatça girip çıkmaması için duvar örülerek üzerine tel örgü çek­ilmesi. Bu konudan dolayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mim. Dr. Kadir Topbaş, Bşk. Yard. Ahmet Selamet ve İdris Güllüce, İstanbul Büyükşehir Bel. Haller Md. Yahya Öztürk'e hizmetlerinde dolayı bütün üyelerim adına sonsuz teşekkürlerimizi arz ederiz.

11) Tabela vergisinin kaldırılması,

Hizmetlerimiz memleketimizin hayrı ve selameti için sonsuza kadar devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Tüm esnafın bol kazanç ve başarılı günler geçirmesini diler, sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 

İMESKOM YÖNETİM KURULU

Bu içerik 2528 kez okundu...
 
Diğer Faaliyet Başlıkları
Tumeskom Federasyon Başkanı 30 Ağustos Resepsiyonunda
  devamı...
İMESKOM DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI
  devamı...
TÜMESKOM FEDERASYON BAŞKANI BURHAN ER 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜNDE
  devamı...
CELAL ADAN'A HAL ESNAFINDAN BÜYÜK İLGİ
  devamı...
TÜMESKOM FEDERASYONU DİYARBAKIR HALİNDE
  devamı...
TÜMESKOM FEDERASYONU MARDİN HALİNDE
  devamı...
TÜMESKOM FEDERASYONU NİZİP HALİNDE
  devamı...
TÜMESKOM FEDERASYONU OSMANİYE HALİNDE
  devamı...
TÜMESKOM FEDERASYONU MERSİN HALİNDE
  devamı...
TÜMESKOM FEDERASYON HEYETİ ADANA HALİNİ ZİYARET ETTİ
  devamı...
TÜMESKOM FEDERASYONU BEŞİNCİ OLAĞAN GENEL KURULU
  devamı...
TÜMESKOM FEDERASYONU OLARAK ORDUMUZA TAM DESTEK VERİYORUZ
  devamı...
 
Anasayfa - Üyelerimiz - Derneğimiz - Basında Biz - Faaliyetler - Resim Galerisi - İrtibat
Copright © 2009 İMESKOM Tüm Hakları Saklıdır.
Google Reklamları